Özellikler

Mağaza Yönetimi

Shopify sizlerin mağazanızı kolay ve etkili yönetmek için çok sayıda özellik geliştirdi. Bu özelliklerin içerdiği yetenekler çok kapsamlı olduğu kadar kullanım kolaylıkları da sağlamaktadır.

Sadece ürün ve kategori yönetimi değil, mağazanızın tüm ayarlarını kolaylıkla bulup çalıştırmanız için tüm kontroller elinizin hemen altında yer alır.

Ürünler ve Kategoriler

Shopify'da ürün yükleme sınırsızdır. Ürünleri dilediğiniz kadar kategoriye ekleyebilirsiniz. Ayrca kategoriler için ürün ekleme işlemini otomatik hale getirebilirsiniz. Ürünlere etiket ekleyebilir ve filtreleyebilirsiniz. Ürün fotoğrafı yerine video/gif ekleyebilir ve ürün özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

Sipariş Yönetimi

Admin panelinden kendi siparişlerinizi oluşturabilirsiniz. Siparişlerinizi etiketleme özelliği mevcuttur. Tehlikeli siparişleri Shopify sizin yerinize analiz eder ve uyarır. İptal / İade süreçlerini panelden yönetebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda siparişi kopyalama ve düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Müşteri Yönetimi

Müşterilerin kayıt işlemini zorunlu/opsiyonel yapabilirsiniz. Müşterileri otomatik kurallarla filtreleyebilir ve segmente özel kampanyalar oluşturabilirsiniz. Admin panelinden manuel ekleme ve düzenleme yapabilirsiniz. Adres bilgilerini Google adres bilgileri ile otomatik tamamlatabilirsiniz.

Stok Yönetimi

Birden fazla depo oluşturabilir ve ürün stoklarını depo bazında dağıtabilirsiniz. Otomatik transfer süreci ile önceden belirlenmiş stok aktarımı yapabilirsiniz. Stok bitince satışa devam edebilir ya da satışı durdurabilirsiniz. Toplu stok ekleme ve değiştirme yapabilirsiniz. Entegrasyonla stok senkonizasyonu yapabilirsiniz.

Kullanıcı Yönetimi

Shopify paketinizin sayısına kadar admin panel kullanıcısı ekleyebilir ve hangi menülere erişebileceğini yetkilendirebilirsiniz. Ajansların sizinle çalışabilmesi için ortak çalışma izni verebilir ve yetki sınırlaması yapabilirsiniz. Mağaza sahipliğini devredebilirsiniz.

Kargo Ayarları

Ülke bazında kargo fiyatlandırması yapabilirsiniz. Sipariş toplamına ya da ağırlığa göre kargo fiyatı değiştirebilir ya da ücretsiz yapabilirsiniz. Kapıda Ödeme ya da Mağaza'dan teslimat özelliklerini uygulayabilirsiniz. Sipariş toplamı ve ağırlık bazlı kargo fiyatı belirleme yapabilir ve kargo hazırlama süresi ekleyebilirsiniz.

Vergi Ayaları

Ürünlerinizin vergi sınıflarını ayarlayabilir, kategori bazında farklı vergi oranları ayarlayabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü vergi harici kapsama sokabilirsiniz. Ülke bazında vergi yüzde oranlarını belirleyebilirsiniz. Vergi tutarlarının fiyata dahil edilmesini değiştirebilir, kargo için vergi ekleyebilir ya da dijital ürünlerde vergiyi kaldırabilirsiniz.

Ödeme Ayarları

Birden fazla Sanal POS ile çalışabilir, ödeme sayfasında tüm yöntemleri gösterebilirsiniz. Havale, Kapıda Ödeme gibi yöntemlerle ödeme alabilirsiniz. Misafir olarak alışveriş özelliğini açabilir, adres alanlarını düzenleyebilir, bahşiş özelliği ekleyebilirsiniz. Ödeme sayfasında logo, renk ve fontları düzenlemek mümkündür.

Sözleşme Ayarları

Shopify mağazanızda hazır kullanılmak üzere kendi özelliklerini içeren bazı sözleşmeleri panelden düzenlemenize izin verir. İade, Gizlilik, Kullanım Koşulları, Kargo, İletişim ve Yasal Haklar ile ilgili sözleşmeler admin panelinden düzenlenebilmektedir. Otomatik oluşturma özelliği ile kolaylıkla sözleşmelerinizi oluşturabilir, ardından kendiniz düzeltmeler yapabilirsiniz.

Tasarım & İçerik

Mağazanızın tasarımı önemlidir. Shopify'da bulunan temalar ile dünya çapında tasarım firmalarının kullandığı özelliklere sizi kolaylıkla ulaştırır. Shopify tasarım ekipleri her sene yeni tasarım temalarını ücretsiz kullanıma sunmaktadır.

Tasarım temalarını dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bunun yanında tasarım için tüm kodlara erişebilir istediğiniz özelliği mağazanıza ekleyebilirsiniz. Tema değiştirmek mağazanız için risk taşımaz, hata olduğunda önceki versiyona istediğiniz zaman dönmenizi sağlar.

Tasarım Temaları

Shopify tema mağazası ile istediğiniz temayı satın almadan önce mağazanızda önizleme yapabilir ve birden fazla tema üzerinde geçiş yapabilirsiniz. Özel günlerde ve kampanya zamanlarında tasarım geçişi yapmak mümkündür. Temalardaki tüm özellikleri değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Marka Görünürlüğü

Mağazanızın logo, favicon, renk, font, sosyal medya kapak fotoğrafları, link üzerinden paylaşımlar, kısa açıklama, slogan gibi birçok özelliğini Shopify panelinden belirleyerek marka görünürlüğünüzün kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bunun yanında email ve reklam alanlarında görünecek içeriklerin kontrolünü tek yerden yapabilirsiniz.

Email & SMS

Müşterilerinize gönderilecek email bilgilerinde yer alan tüm içerikleri mağaza ayarlarından düzenleyebilir ve dinamik alanları kullanarak kişiselleştirme yapabilirsiniz. Yeni üyelik, sipariş sonrası mail, kargo takip, iade gibi 30'dan fazla email ve SMS içeriğini düzenleyebilirsiniz.

Ürün ve Kategori İçerikleri

Ürün açıklama kısmında bulunan yazım editörü sayesinde metinlerinizi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ürünlere eklediğiniz metafields (özellik) ile dinamik ürün açıklamaları oluşturabilir ve kategorilere açıklama ekleyebilirsiniz.

Blog

Blog sayfalarınızı oluşturabilir ve tema içerisinden görünümünü değiştirebilirsiniz. Blog sayfalarınızda video, resim, link eklemelerini editörden kolayca yapabilir, dilerseniz HTML olarak ayrıca düzenleyebilirsiniz. Blog içeriklerinde kategori, yazar ve etiket kısımlarını kullanabilirsiniz.

Site İçerikleri

Hakkımızda, Bakım ve Kullanım, Vizyon, Misyon, Kurumsal Satış, Bayilik gibi şirketinize özel sayfaları kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Form eklentileri ile farklı tipte formlar oluşturabilir ve kayıt alabilirsiniz. Menü içeriklerini kolaylıkla oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Kampanya Yönetimi

Shopify içerisinde hem basit hem de gelişmiş kampanya oluşturmak mümkündür. Kampanyaları belirli bir sıraya alıp otomatik olarak aktifleştirmek mümkündür.

Kampanyaları birbirine kombine ederek çoklu kampanya kurguları oluşturabilir ve hangi kampanyanın ne kadar kullanıldığını görebilirsiniz.

Ürün & Kategori Kampanyaları

Aynı kategoriye bağlı ürünlere indirimler düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz kampanyalarda indirimleri "3 Al 2 Öde", "2. Üründe %50 İndirim" gibi çok kullanılan kampanyalara dönüştürebilirsiniz. Kampanya kullanımlarını limitlendirebilirsiniz.

Müşteri Segmenti Kampanyaları

Müşterileri belirli segmentlere ayırdığınızda kişiye özel kampanya yapabilmeniz sağlanmaktadır. Örn, yeni müşterilerin kullanımına özel kampanya yapabilir, terk edilen sepette kullanıma özel kampanyalar yapabilirsiniz. Kendi segmentlerinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Segmentleme dinamik yapılmaktadır ve sürekli güncel veriler ile çalışır.

Kupon Kodları

Kampanyalarınızı otomatik indirim ya da Kupon Kodlu indirim olarak belirleyebilirsiniz. Kupon kodlu indirimler size sadece belirli kişilerin görebildiği gizli indirimler kurgulamanızı ve farklı müşteri gruplarına farklı indirimler yapabilmenizi sağlar. Kupon kodu indirimlerini belirli ürün ya da kategorilere uygulayabilir, minimum alışveriş şartı koyabilirsiniz.

Reklam & Pazarlama

Shopify sizlerin mağazanızı kolay ve etkili yönetmek için çok sayıda özellik geliştirdi. Bu özelliklerin içerdiği yetenekler çok kapsamlı olduğu kadar kullanım kolaylıkları da sağlamaktadır.

Sadece ürün ve kategori yönetimi değil, mağazanızın tüm ayarlarını kolaylıkla bulup çalıştırmanız için tüm kontroller elinizin hemen altında yer alır

Email Pazarlaması

Shopify kendi geliştirdiği email pazarlama uygulaması e-posta pazarlamasını hiç bilmeyen biri için bile kullanması ve sonuç alması oldukça kolay hale getirilecek şekilde tasarlandı. İndirim, Yeni Sezon, Ürün Bilgilendirme gibi çok farklı senaryolarda kullanabilecek ve içerik ayarlarken hiç zorlanmayacaksınız. Bu uygulamanın haricinde Mailchimp, Klavio gibi uygulamalar ile de tam entegre olabilmektedir.

Google Reklamları

Google reklamlarını yönetmek için Shopify panelindeki Google uygulaması size büyük kolaylık sağlar. Google Alışveriş reklamlarında ürünlerinizi gösterir, "Yeniden Pazarlama" reklamları ile satışlarınızı arttırır. Bu özellikleri açmak için google panelinize girmenize gerek bile olmadan Shopify içerisinde düzenleyebilrisiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Facebook, Instagram ve Tiktok reklamları için Shopify'ın özel geliştirmiş ücretsiz uygulamaları sayesinde mağazanızdaki verileri kolayca entegre edebilir ve ölçümleme kısmında admin panelindeki "Raporlar" sayfasında verimliliğini görebilirsiniz.

SEO

Seo konusunda oldukça düzgün teknik yapılandırma sayfa içlerinde sağlanmıştır. Shopify başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının önermeleri doğrultusunda yapılandırmasını geliştirerek, daha optimize ve bulunması kolay sayfaları teknik anlamda üretir. Admin paneli içerisinden meta açıklamları düzenleyerek görünürlük konusunda düzenlemeler sağlanabilmektedir.

SMS Pazarlama

Kayıtlı müşteriye erişim konusunda en çok kullanılan pazarlama aktivitelerinden biri SMS olmaktadır. Flaş indirim ve yeni sezon gibi bir çok hızlı erişim pazarlaması yapan firmalar Shopify'ın SMS uygulamaları ile müşterilere kolaylıkla ulaşıp pazarlama sürdürmektedir. Bunun yanında sipariş ve üyelik işlemlerinde Shopify size müşteriye ulaşım için SMS imkanı sunmaktadır.

Affiliate Marketing

Sosyal Medya'nın etkisi ile alışveriş kanalları affiliate marketing olan şirketler Shopify'da çok başarılı olmaktadır. Bu konuda Shopify içerisinde son derece başarılı uygulamalar ile Affiliate ve Multi Level Marketing gibi konularda Shopify mağaza sahipleri kolaylıkla yararlanabiliyor.

Entegrasyonlar

Entegrasyon için Shopify zengin API kaynakları ve hazır uygulamaları ile mağazanızı uçtan uca diğer sistemleriniz ile entegre edebilirsiniz.

Dünya'nın en gelişmiş E-Ticaret API kaynağını sağlayan Shopify, geliştiriciler için sınırsız kaynak sağlar. Bunun yanında Türkiye için hazır olan kargo, fatura gibi uygulamalar ile zaman kaybetmeden entegrasyon süreçlerinizi yönetmenize olanak tanır.

Kargo Entegrasyonları

Türkiye için Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo uygulamaları, Yurt dışı için UPS, DHL gibi uygulamalar mağazaların kargo takip süreçlerini çözebilmektedir. Kargo uygulamaları sayesinde takip kodları otomatik olarak alınarak sipariş bilgileri ile birlikte müşteriler bilgilendirilmektedir.

Fatura Entegrasyonları

Dijital dönüşüm çerçevesinde e-fatura büyük önem sağlar. Shopify mağazanızda kullanabileceğiniz e-fatura modülü sayesinde gelen siparişlerin e-faturalarının düzenlenmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Muhasebe programına gerek kalmadan fatura kesimleri sağlanabilmektedir.

Pazaryeri Entegrasyonu

Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi pazaryerleri için entegrasyon modülleri bulunmaktadır. Bu modüller iki farklı türde çalışır, Shopify mağazanızdaki ürünleri ve fiyatları alarak diğer pazaryerlerini besler, ya da modülün içerisine girilen bilgiler Shopify dahil diğer kaynakları beslemektedir.

Özel Entegrasyonlar

Hazır olarak gelen zengin API kaynağı, Shopify'ı diğer herhangi bir yazılım ile entegre etmek için tüm imkanları sağlamaktadır. Uluslararası e-ticaret ile ilgili bir çok yazılım entegrasyon modüllerini Shopify için yayınlamıştır. Bunun yanında Türkiye'deki yazılım firmalarının kolaylıkla adapte olabileceği REST, GraphQl API kaynakları ile tüm yazılımlara entegre olmak mümkündür.

Muhasebe Entegrasyonu

Çok kullanılan Logo, Nebim, Paraşüt vb. muhasebe programları ya da daha gelişmiş ERP yazılımları ile Shopify entegre olabilmektedir. Shopify kendi içerisinde stok takibi ve fiyatlamalar yapabilmektedir, ancak daha gelişmiş yapılarda çalışan şirketler için muhasebe entegrasyonları mevcuttur.

Yurtdışı Satış Kanalları

Amazon, Etsy, Walmart, Wish gibi bir çok yurtdışı pazar yerine entegre olunabilmektedir. Bu entegrasyonlar sayesinde pazaryerini kendi mağazanız üzerinden yönetme imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca "Shopify Markets" uygulaması ile Farklı ülkeler için ürün fiyatlarını, ürün adını ve açıklamalarını ülke bazında değiştirmenizin mümkün olmaktadır.

Mağazanızın Kurulumunda Shopify Uzmanlarımızdan Destek Alın