Shopify B2B için yeni özelliklerini yayınladı

Shopify B2B için yeni özelliklerini yayınladı

Shopify’ın son güncellemelerinde yer alan iki yeni özelliği olan “Şirketler” ve “Fiyat Listeleri” ile Shopify mağazalarının B2B bayi-satış kanalı tarafında daha kolay ve iyileştirilmiş işlem yapmasını sağlamaya başladı.

Shopify, geleneksel B2C E-ticaret işlemleri ile ilgili Dünya’ca ünlü başarılara sahip olmasının yanında, B2B modelinde çalışan mağazalar ile ilgili az çözüm sunması uzun süredir çözüm bekleyen konulardan biri sayılıyordu. Her ne kadar Shopify Plus paketlerinin kullandığı Wholesale mağaza eklentisi ile toptan alışveriş için belirli bir çözüm sunulsa da, bu özelliğin sadece “Plus” mağazalara ait olması sebebi ile alt paketlerde kullanım deneyimi yaratılamıyordu.

Bu konu ile ilgili uzun süredir beklenen gelişme bir çok B2B mağazacılık yapan Shopify müşterileri mutlu edecek gibi görünüyor. Shopify’ın çıkarttığı Şirketler özelliği ile aynı müşteriler gibi artık şirketler de oluşturabilecek ve bu şirketler için birincil iletişim kişisini ekleyebileceksiniz. Şirketler arası alışverişinizde her seferinde adres yazmak zorunda olmayacak ve şirket depo adreslerinin herhangi birini seçerek kargo/fatura adreslerini ön tanımlı yapabileceksiniz.

Bunun yanında ve en büyük tamamlayıcısı olan Fiyat Listeleri özelliği ile tanımladığınız şirketlerin gördüğü ürün fiyatlarını yükseltme-düşürme gibi işlemler artık yönetici panelinden yapılabilmektedir.  Burada her şirket için farklı fiyat listesi uygulama imkanı olduğu gibi, her şirket için ayrı bir fiyat listesi yayınlama durumu da söz konusu olabilir. Hepsinden önemlisi ise perakende alışveriş yaptığınız alan içerisinde, diğer perakende müşterilerinizin farkında olmadan B2B işlemi yapılabilmesidir. 

Elbette ki B2B e-ticaret modeli, çok derin ve şirket bazında kuralları değişebilen çok farklı özelliklere sahip olunabilmesini gerektiren bir iş modeli. Shopify tarafında B2B modelinin ilerleyen zamanlarda çok daha iyi özellikler ile geliştirilebileceğini düşünmekteyiz. Ancak daha basit anlamda B2B modelini de uygulayan şirket için bu geliştirilen 2 yeni özellik, kısa süreli bayi modellemesi için çok sağlıklı bir omni-channel deneyimi sunacaktır.

Comments are closed.