Shopify Trendyol Entegrasyonu – Kurulum Ayarları

Shopify Trendyol Entegrasyonu
Kurulum ve Sıkça Sorulan Sorular


Trendyol için Shopify mağazanızın stok ve fiyat entegrasyonunu bu uygulama ile yapabilir ve ürünlerinizi sürekli güncel tutabilirsiniz.

Kurulum & Ücretlendirme

Uygulamayı kurmak için Shopify App Store içerisineki ilgili uygulamayı bularak Mağazaya ekle düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Ardından ilgili mağazanız için login olmanız ve uygulamanın izinlerine onay vermeniz gerekmektedir. Eğer mağaza sahibi değilseniz, mevcut Shopify kullanıcı izinlerinizde uygulama kurulumu ve ücret onaylama izinlerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu izinlere sahip olmadan uygulamayı tam olarak kuramazsınız.

Eğer uygulamayı kurmak ya da güncellemek isterseniz ve mağaza sahibi hesabı ile giriş yapmamışsanız bazı izinlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu izinler aşağıdaki görseldeki gibi gösterilmiştir. Bu sayfaya Shopify içerisindeki Ayarlar > Kullanıcılar ve İzinler sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Uygulama aylık ücretlendirme periyodunda fiyatlandırılır. Dolayısıyla uygulamayı kullanmak için her ay ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ücretler Shopify faturanıza yansıyacaktır, ayrı bir ödeme kanalı olmayacaktır. Ücretlendirme periyotları her mağaza için farklı olup Ayarlar > Faturalandırma bölümünden kullandığınız tüm uygulamalar için ücretlendirme periyotlarına ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı sildiğiniz andan itibaren tüm iptal işlemleriniz gerçekleşmiş olur. Uygulamayı silmek için Ayarlar > Uygulamalar sayfasını kullanabilirsiniz.

Ayarlar

Uygulamanın kurulumu sağlandıktan sonra otomatik olarak uygulamanın giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya giriş sonrasında ilk yapmanız gereken uygulamanın Ayarlar sayfasına girerek ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

Ayarlar formunun ilk kısmında bulunan Trendyol Entegrasyon Ayarlar bölümünündeki bilgilere ulaşmak için Trendyol Satıcı Paneli’ne giriş yaptıktan sonra sağ üstteki mağaza adınıza tıklayarak Hesap Bilgilerileri menüsüne, ardından Entegrasyon sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Kısayol linki için buraya tıklayınız.

Trendyol’daki ürünleri güncelleyeceğiniz zaman 3 farklı seçeneğiniz vardır.

1- Sadece Stok: Bu seçenek ile sadece Trendyol’daki ürünlerin stokları güncellenir, fiyatları güncellenmez.

2- Sadece Fiyat: Bu seçenek ile sadece Trendyol’daki ürünlerin fiyatları güncellenir, stokları güncellenmez.

3- Stok + Fiyat: Hem stok hem fiyat güncellenir.

Ürünlerinizin stoğu belirli bir stok miktarının altına düştüğünde otomatik olarak Trendyol’da kapanmasını istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Varsayılan ayar olan “1” adet seçildiğinde, Shopify’da stoğu bittiğinde Trendyol’da ürün kapatılacaktır.

Ürünlerin Trendyol’daki fiyatlarının daha yüksek olmasını isterseniz bu bölümdeki alanları doldurabilirsiniz. Ürünlerin fiyatlarını yüzde (%) ya da sabit fiyat olarak arttırabilirsiniz.

Eğer bu uygulamanın güncelleme işlemlerini otomatik olarak yapmasını isterseniz “Otomatik” ayarını seçmeniz gerekmektedir. Bunun yerine sizin istediğiniz zaman güncelleme yapılmasını isterseniz “Manuel” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Manuel seçeneği seçildiğinde senkronizasyonu başlatmak için “Trendyol Ürünleri” sayfasına giderek “Senkronizasyonu Başlat” düğmesine tıklamanız gerekecektir. 

Ürün Eşleştirme

Uygulamanın çalışabilmesi için Trendyol’daki ürünleriniz ile Shopify’daki ürünlerinizin eşleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu eşleştirmeyi yapmak için;

1- Shopify Ürün Listesi düğmesine tıklamanız ve Shopify mağazanızdaki ürünlerin/varyantların sisteme eklenmesini sağlayınız.

2- Trendyol Ürün Listesi düğmesinesine tıklayarak Trendyol ürünlerini de sisteme aktarmanız gerekmektedir.

 

Hem Shopify hem de Trendyol ürünleri alındıktan sonra, Trendyol ürünlerinizin barkodlarını kopyalayıp, Shopify ürünleriniz ile eşleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Eşleşmesi başarılı olan ürünlerin yanında “Eşleşti” yazısı çıktığında ilgili ürün senkronizasyon kapsamında olmaktadır. Diğer “Eşleşmedi” yazan ürünler ise senkronizasyon kapsamının dışındadır, güncelleme almayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Shopify mağazanızda yeni açtığınız ürünlerin yada varyantların eğer ürün listesinde göremiyorsanız, “Shopify Ürünleri Al” düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu düğmeye tıkladığınızda mevcut eşleşmeleriniz zarar görmemektedir, güvenle işlem yapabilirsiniz.

Bir ürünün tüm depolardaki toplam stoğu dikkate alınarak toplam stok miktarı ile Trendyol tarafı güncellenmektedir.

Ürün fiyatlarının hesaplanmasında sadece ilgili ürünün sayfasında girilmiş olan fiyatlar ele alınır.

Shopify Karşılaştırma Fiyatı = Trendyol Piyasa Satış Fiyatı,

Shopify Fiyat = Trendyol Satış Fiyatı

olarak güncellenmektedir.

Herhangi bir kampanya fiyat senkronizasyonunda etki etmemektedir.

Bunu sağlamak için Trendyol Ürünleri Listesinden ilgili ürünü bularak, aksiyon düğmesine tıkladıktan sonra ilgili barkodu silebilirsiniz. Barkod silindiğinde ilgili ürünün senkronizsayonu ortadan kalkacaktır.

Buradaki bilgiler ile sorununuz çözmüyor ise bize email gönderebilirsiniz.